NTVA-presidenten etterlyser en mer offensiv forskningspolitikk

Kort fortalt
Dagens system for organisering og finansiering av forskning og innovasjon ble laget for en annen tid. I en ny kronikk i Khrono peker NTVA-president Finn Gunnar Nielsen og professor Einar Uggerud, NTVAs regionleder i Oslo, på at det er åpenbart behov for en grundig revisjon.
Dagens modell for finansiering og organisering av forskning og innovasjon i Norge har tjent oss godt, men er den rigget for de store omstillingene samfunnet står overfor?
I et debattinnlegg publisert i Khrono, argumenterer NTVA-president Finn Gunnar Nielsen og professor Einar Uggerud for at det er på tide å tenke nytt. De peker på at rammene som en gang ble etablert for å bygge opp under norsk kunnskapsproduksjon, ikke lenger er tilstrekkelige i møte med vår tids komplekse og presserende problemstillinger.
Forfatterne mener at en grundig revisjon av dagens system for forskningsfinansiering og organisering nå er uunngåelig dersom Norge skal opprettholde og styrke sin internasjonale konkurransekraft og innovasjonsevne. De etterlyser en langt mer offensiv tilnærming fra politisk hold – en helhetlig politikk som ruster kunnskapssektoren for en ny tid.
Norges Tekniske Vitenskapsakademi er opptatt av å sikre best mulige rammevilkår for fremtidens teknologiske og naturvitenskapelige forskning, og oppfordrer til videre engasjement i debatten.
Les hele kronikken «Vi trenger en mer offensiv forskningspolitikk» hos Khrono her.
Annet interessant
Artikler
Norge har vannkraft og vindressurser for energiomstillingen, men landvind møter motstand, mens...
Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) ble stiftet i 1955 for å skape et landsomfattende forum...
Denne artikkelen beskriver oljeindustrien som et tveegget sverd for Norge. Den anerkjenner at...
Nyheter
Hva er Norges verdiskapingspotensial i havet når olje- og gassalderen gradvis avtar? Med støtte fra...
I 2026 er det 100 år siden professor, tidligere NTH-rektor, SINTEF-sjef og NTVA-president...
NTVA gjennomførte 12. mai et svært vellykket møte i Oslo om samarbeid, arbeidsdeling og...
Del på sosiale medier
Kommentarfelt
Laster kommentarer...