100-årsmarkering for Johannes Moe: NTVA bidrar i feiringen av en markant teknologipioner

Publisert 17.8.2026
Picture of 100-årsmarkering for Johannes Moe: NTVA bidrar i feiringen av en markant teknologipioner

Kort fortalt

I 2026 er det 100 år siden professor, tidligere NTH-rektor, SINTEF-sjef og NTVA-president (1993–1998) Johannes Moe ble født. NTVA stiller med tre foredragsholdere under minneseminaret i Modalen 17. september.

Den 17. september 2026 inviterer Modalen kommune til et åpent minneseminar i Flodmaal for å hedre Johannes Moe (1926–2023) i anledning hans 100-årsjubileum.

Johannes Moe var en av de mest innflytelsesrike skikkelsene i norsk teknologi-, forsknings- og industrihistorie. Han vokste opp i Modalen, utdannet seg ved NTH og ble professor i skipsbygging i 1962, før han ledet NTH som rektor fra 1972 til 1976. Senere ledet han SINTEF gjennom en formidabel vekstperiode som administrerende direktør (1977–1989), og var sentral i utviklingen av norsk petroleumsvirksomhet, forskningspolitikk og teknologisk nyskaping. Moe satte også dype spor etter seg i NTVA, blant annet som akademiets president i perioden 1993–1998.

NTVA er stolt over å være tungt representert på talerlisten i Modalen med tre foredragsholdere fra akademiet:

  • Dag Kavlie (tidligere rektor ved NTH): «Johannes Moe – Modalingen som vart rektor på Norges Tekniske Høgskule» – om oppbyggingen av det skipstekniske fagmiljøet, petroleumsteknologi og NTHs internasjonale posisjon.
  • Gunnar Sand (seniorkonsulent ved SINTEF): «Samfunnsbyggaren frå Modalen – Johannes Moes liv og verke».
  • Ole-Morten Midtgård (generalsekretær i NTVA): «Norges Tekniske Vitenskapsakademi: Linjer frå 1955 via Johannes Moe til framtidas NTVA».

Dagen avrundes med en panelsamtale om «Realfag i framtidas samfunn», ledet av administrerende direktør i Greenspot Mongstad, Einar Vaage.

Arrangementet finner sted i Flodmaal, Modalen, 17. september kl. 12.00–15.30. Seminaret er åpent for alle interesserte (påmelding innen 1. september av hensyn til matservering).

Mer informasjon og påmelding finnes på Modalen kommunes nettsider.

Annet interessant

Artikler

Intelligente tekno-oligarker og ureflekterte...

Dommedagsprofetiene om at kunstig intelligens tar over styringen er en ansvarsfraskrivelse for...

Konsekvensene av KI, noen fakta og tiltak

Forfatteren mener at generativ kunstig intelligens ikke vil føre til massearbeidsledighet, men...

Fra stjernestøv til strømnett – undring som...

Generalsekretæren mener at de unges undring kan være en drivkraft for realfagsrekruttering....

Se mer

Nyheter

Ny administrasjon i NTVA fra 12. oktober

Fra 12. oktober har NTVA en ny administrasjonskoordinator og konstituert generalsekretær.

Positivt statsbudsjett for NTVA – men behovet er...

I regjeringens forslag til statsbudsjett for 2027 får NTVA en økning i tilskuddet på 11 prosent....

NTVA har levert innspill til regjeringens arbeid...

NTVA anbefaler at utdanning, forskning og innovasjon vurderes i en helhetlig sammenheng.

Se mer

Del på sosiale medier

Kommentarfelt

Laster kommentarer...