Verdensrommet – ‘The Final Frontier’: Menneskehetens muligheter anno 2026

17.3.2026, 17:00 - 17.3.2026, 19:00
Drammensveien 78, Oslo (Det Norske Videnskaps-Akademis lokaler)
Publisert 29.1.2026
Picture of Verdensrommet – ‘The Final Frontier’: Menneskehetens muligheter anno 2026

Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) inviterer til foredrag og paneldebatt med tittel «Verdensrommet – ‘The Final Frontier’: Menneskehetens muligheter anno 2026».

Tid: Tirsdag 17. mars klokka 18:00

Sted: Drammensveien 78, Oslo (Det Norske Videnskaps-Akademis lokaler)

Møtet er åpent for alle, men påmelding kreves, klikk her.

Det skjer uhyre mye i verdensrommet akkurat nå: politisk, forskningsmessig og teknologisk. Hva vil alt det som skjer bety for Norge og verden i årene som kommer? I dette møtet skal vi først se tilbake til det unike Apollo-programmet, for å minnes hva det bidro med, og så skal vi se inn i dagens teknologiske og geopolitiske spenninger, i lys av både norsk og internasjonal rompolitikk.

Det blir innledning ved Jenny Helene Syse og Henrik Syse om romvirksomhetens historie tilbake til de sagnomsuste Apollo-ferdene med tråder frem til vår tids Artemis-program.

Deretter blir det innlegg fra og samtale mellom tre som kan svært mye om romvirksomhet og rompolitikk:

Maja-Stina Ekstedt, KSAT (Kongsberg Satellite Services)

Øystein Helleren, Direktoratet for Romvirksomhet

Marianne Riddervold, NUPI

Vi skal berøre norsk romvirksomhet i dag, hvordan den henger sammen med det som skjer internasjonalt — inkludert arbeidet på Den Internasjonale Romstasjonen og Artemis-ferdene — og hvor veien kan gå videre i en geopolitisk urolig verden.

Etter møtet inviterer vi til enkel bevertning. Egenandel er kr 295,- og vi håper du vil benytte anledningen til hyggelig lag og en god prat.

Møtet er åpent for alle, men påmelding kreves, klikk her.

Annet interessant

Artikler

Fra stjernestøv til strømnett – undring som...

Generalsekretæren mener at de unges undring kan være en drivkraft for realfagsrekruttering....

Norge må ta også den eksistensielle siden av KI...

Generalsekretæren ønsker et IAEA for KI. (Lederartikkel i NTVAs nyhetsbrev 8. mars 2026.)

Flytende sol – lovende teknologi for fremtiden

Mens de fleste solcellepaneler er plassert på land, representerer flytende solenergi et spennende...

Se mer

Nyheter

NTVA søker ny generalsekretær

Vi søker en ny generalsekretær til å lede sekretariatet i Trondheim og koordinere vår omfattende...

NTVA representert under Kong Haralds gravferd

Akademiet var representert både under selve gravferden i Oslo domkirke, og ved den påfølgende...

Minneord om H.M. Kong Harald V

Ved H.M. Kong Harald Vs bortgang ønsker Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) å hedre vår høye...

Se mer

Del på sosiale medier