Teknologi og forsvarspolitikk i lys av dagens geopolitiske betingelser

NTVA inviterer til seminar om teknologi og forsvarspolitikk i lys av endret og mer usikker internasjonal situasjon. Rektor Tor Grande (NTNU) og adm. dir. Alexandra Bech Gjørv (SINTEF) innleder og reflekterer over situasjonen og hvilken betydning dette har for begge organisasjonene og samarbeidet. Gemini samarbeidet blir presentert innledningsvis av Gunnar Sand. Møtet er åpent for alle og er på Lerchendal Gård 24.6.26 kl 18:00 – kl 20:00.
I en tid preget av økt geopolitisk spenning, teknologisk rivalisering og et mer uforutsigbart sikkerhetspolitisk landskap står Norge overfor nye utfordringer og muligheter. Teknologisk utvikling innen områder som kunstig intelligens, autonome systemer, romteknologi og cyberforsvar påvirker både trusselbildet og forsvarsevnen og forutsetningene for demokrati.
Samtidig må norsk forsvarspolitikk tilpasses et endret internasjonalt miljø, der nasjonal beredskap, alliert samarbeid og strategisk teknologiutvikling blir stadig viktigere for å ivareta landets sikkerhet og suverenitet.
Den sikkerhetspolitiske utviklingen i Europa og den raske teknologiske omstillingen vil kunne gi både NTNU og SINTEF en stadig viktigere rolle i utviklingen av Norges fremtidige forsvars- og beredskapsevne. Som landets ledende miljøer innen teknologiutdanning, forskning og innovasjon vil de være sentrale aktører i arbeidet med å utvikle ny kunnskap, teknologi og kompetanse for både sivile og militære formål.
Økt satsing på forsvar og sikkerhet vil kunne føre til større investeringer i forskning innen kunstig intelligens, autonome systemer, cyber- og informasjonssikkerhet, romteknologi, avanserte materialer, energisystemer og maritime teknologier. Dette åpner for tettere samarbeid mellom akademia, forskningsinstitutter, næringsliv og forsvarssektoren, både nasjonalt og gjennom internasjonale programmer i NATO og Europa. I dette landskapet må vi søke å identifisere nye veier for fellesskapets beste og for å fremme et verdig liv for alle, i tråd med NTNUs strategi «Kunnskap for en bedre verden» som et tverrfaglig universitet.
For NTNU innebærer dette muligheter til å styrke utdanning og forskning innen strategisk viktige teknologiområder, samtidig som universitetet må balansere akademisk åpenhet med økte krav til forståelse av etikk og mangfold, sikkerhet, eksportkontroll og beskyttelse av sensitiv kunnskap. For SINTEF kan utviklingen gi en utvidet rolle som brobygger mellom forskning og operativ anvendelse gjennom utvikling, testing og demonstrasjon av nye teknologiske løsninger for forsvar, maritim sikkerhet og samfunnsberedskap.
Samlet sett kan den geopolitiske situasjonen bidra til å gjøre NTNU og SINTEF til enda viktigere nasjonale kunnskaps- og innovasjonssentre, med en nøkkelrolle i å styrke Norges demokrati med forankring i etiske verdier, teknologiske suverenitet, konkurransekraft og sikkerhet i en tid preget av økende internasjonal usikkerhet.
Agenda:
18.00: Velkommen ved moderator Johan E. Hustad, NTVA
18.05: Gemini-samarbeidet, Gunnar Sand, SINTEF
18.20: Innledning ved Rektor Tor Grande: NTNU-perspektiv på dagens tema om forsvar og teknologi
18.40: Innledning adm. dir. Alexandra Bech Gjørv, SINTEF-perspektiv
19.00: Kommentarer til innleggene ved Karl Erik Haug, NTNU
19.10: Øvrige kommentarer og diskusjon
Karl Erik Haug er professor i moderne historie og instituttleder ved Institutt for historiske fag. Hans forskning har i all hovedsak fokusert på ulike sider ved norsk utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk med særlig vekt på Norges relasjoner til fremmede nasjoner.
Mer som dette
Nyhetsbrev
Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) går inn i en spennende tid med store ambisjoner for videre...
Da NTNU nylig delte ut sine årlige priser til fremragende ansatte, forsynte NTVA-medlemmer seg...
Under årsmøtet i Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) onsdag 25. mars, ble professor emeritus...
Artikler
Denne artikkelen beskriver oljeindustrien som et tveegget sverd for Norge. Den anerkjenner at...
Artikkelen understreker at internasjonalt forskningssamarbeid, spesielt gjennom EUs...
Artikkelen er en viktig motvekt til en ofte forenklet energidebatt. Den gir leseren en «ny linse»...
Publikasjoner
I Norge har vi forpliktet oss til å verne store deler av norsk natur, samtidig som det er planer om...
Teknologi endrer samfunn, noe som knapt nok er en nyhet. Om vi betrakter alt som er oppfunnet...
Bærekraftig utvikling er en nøkkelutfordring i vår tid. Med et økende globalt fotavtrykk, har vi...
Arrangementer
Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) inviterer til foredrag og paneldebatt ved Det Norske...
NTVA, Tekna Bergen og Academia Europaea Bergen inviterer til åpent foredrag ved Universitetet i...