Tap av naturmangfold – en stille krise?

Norges Tekniske Vitenskapsakademi inviterer til møte og debatt om tap av naturmangfold i DNVAs lokaler i Drammensveien 78, Oslo tirsdag 10. desember kl. 18.00. Møtet er gratis og åpent for alle interesserte. Etter møtet, kl. 19:30, inviterer vi til videre diskusjoner med tapas og forfriskninger. Egenandel for mat og drikke er 350 kroner.
Tap av biologisk mangfold og natur er økende, og naturtap er på sikt en like stor utfordring som klimaendringene. Klimakrisen og naturkrisen er to likestilte problemer, som er tett sammenvevde. NTVA setter lys på tap av naturmangfold, konsekvensene av dette og arbeidet som pågår.
Vi får innledningsvis et foredrag av en av Norges mest anerkjente biologer, Professor Dag Hessen, som vil belyse situasjonen for oss. Dette følges opp av Finn Katerås fra Miljødirektoratet, som vil presentere Norges bidrag i arbeidet med å dempe tapet av naturmangfold. Deretter ser vi frem til en spennende debatt med inviterte politikere.
Program
- Åpningskommentar ved Solveig Kristensen, NTVA (5 minutter)
- Kan planeten bære oss? v/ Dag Hessen, Professor ved Universitetet i Oslo (30 min)
- Naturmangfold og norsk forvaltning v/ Finn Katerås, Miljødirektoratet (30 min)
- Debatt (30 min)
Deltagere:
- Debattleder: Kari Nygaard, NTVA
- Dag Hessen, professor Universitetet i Oslo
- Mani Hussaini (AP), Energi- og miljøkomiteen Stortinget
- Ola Elvestuen (V), Energi- og miljøkomiteen Stortinget
- Avslutning: Solveig Kristensen (5 min)
Påmelding via Hoopla innen 6. desember.
Vel møtt!
Annet interessant
Artikler
Mens det tok 65 år fra det første flyet lettet til flyselskapene fløy 50 millioner passasjerer,...
Denne artikkelen beskriver oljeindustrien som et tveegget sverd for Norge. Den anerkjenner at...
Artikkelen understreker at internasjonalt forskningssamarbeid, spesielt gjennom EUs...
Nyheter
NTVA gjennomførte 12. mai et svært vellykket møte i Oslo om samarbeid, arbeidsdeling og...
Norges Tekniske Vitenskapsakademi (NTVA) går inn i en spennende tid med store ambisjoner for videre...
Da NTNU nylig delte ut sine årlige priser til fremragende ansatte, forsynte NTVA-medlemmer seg...